Palác Banky Československých legií, postavený v l. 1921-23 podle projektu J. Gočára, je základním dílem architektonického slohu zvaného rondokubismus nebo také národní sloh. Byl to modifikovaný kubismus, jehož hlavním rysem byla pestrá barevnost inspirovaná zlidovělým ornamentem historických slohů a skladebná metoda oblých geometrických tvarů.
-
Lokalita
- Praha 1
-
Projektové práce
- 2023
-
Spolupráce na projektu
- Marek Tichý
- Magdalena Kurfürstová

Návrh přizpůsobuje prostory využívané ČSOB potřebám bankovnictví 21. století, a zároveň rehabilitace rondokubistického prostoru haly. Celý prostor je specificky definován dekorativním, rondokubistickým interiérem s bohatou polychromií. Jedná se o svého druhu výjimečný celek, který navíc od doby svého vzniku slouží původnímu účelu. Proto je základním konceptem a strategií nových prvků interiéru akcentovat historickou a pohledově potlačit novodobou vrstvu architektury. Princip je možné zjednodušeně popsat jako „dekoraci naruby“. Zatímco u jiných, současných budov bankovních nebo administrativních objektů je obvyklé, že střídmou architekturu doplňují umělecká díla a dekorace, zde je situace přesně obrácena. Obrazem je sama historická architektura haly, návštěvník se v něm volně pohybuje a má možnost ho tak obdivovat a prožívat po dobu své návštěvy. Nové prvky jsou navrženy ve světlých krémových odstínech, které čerpají z maleb stěn v druhém plánu bankovní haly, stejně světlém čalounění, doplňkovým materiály jsou sklo a světlé dřevo. Stejně nenápadně je voleno osvětlení, zde jde více o vlastní světlo než světelné zdroje, vytvoření atmosféry, která bude návštěvníkům příjemná, lidem v hale pracujícím poskytne dostatečný světelný komfort.
Návrh materiálů a barev vychází z původního řešení haly. Základem je krémová barva vycházející z historického světlého mramoru a již zmíněných stěn druhého plánu. V tomto odstínu je řešeno akustické obložení stěn, akustické předěly mezi pracovišti, čalounění sedacího nábytku a pracovní desky kancelářských stolů. V odstínu červeného mramoru jsou navrženy pracovní desky pracovišť určených k jednání s klienty – recepce a pokladen. Interiéry vestavěných částí – zasedací místnosti a pokladny jsou obloženy dřevem ve středním odstínu vycházejícím z materiálu použitého na historických dveřích a dřevěných prvcích. Všechny prvky jsou střídmé a subtilní, to ještě podtrhuje aplikace skla.
