Území v severní části katastru města Čelákovice, určené pro konverzi a zástavbu obytným souborem městského typu, se nachází na místě bývalého provozu kovohutí – historicky kovodělných akciových závodů Stabenow, které našly své místo pro výrobu barevných kovů v Čelákovicích v roce 1920.
V té době se jednalo o závod s mimořádným odbytem, a to díky vysoké poptávce ve stavebnictví v mimořádně ekonomicky vyspělé a progresivní první Československé republice. Produkce barevných kovů se v Čelákovicích udržela po celou dobu socialismu a začala postupně zanikat až po roce 1989; zcela byla výroba zastavena v roce 2016.
Tato skutečnost umožnila vymístění areálu těžkého průmyslu z lokality v blízkosti města, v docházkové vzdálenosti od center, kterými jsou sídliště Nedaniny a vilová čtvrť Jiřina. Na druhé straně území využívá mimořádný volnočasový a přírodní potenciál řeky Labe a navazujících lesů směrem na Káraný a Lysou nad Labem. V neposlední řadě je třeba zmínit dobrou dostupnost železniční dopravy příměstského koridoru, propojujícího Čelákovice s Prahou, díky blízkosti zastávky Čelákovice-Jiřina.
-
Lokalita
- Čelákovice
-
Projektové práce
- 2024
-
Spolupráce na projektu
- Marek Tichý
- Jana Kulíková
- Tomáš Lajský
- Jan Tomeš
- Jiří Kulhavý
- Markéta Brandová
- Šárka Kadeřábková
- Pavlína Ilko

Proměnu území umožnila a podrobně popisuje změna č. 8 územního plánu města Čelákovice, která současně definuje hlavní parametry uvažovaného území. To by mělo vznikat v několika etapách a vytvořit bydlení pro přibližně 1500 obyvatel. Jedná se o významný populační přírůstek, který vyvolává řadu otázek, a především požadavků na zástavbu a napojení na městskou infrastrukturu.
Právě zhodnocení možností, úvaha o koncepci a infrastruktuře celého obytného souboru, stejně jako názor na urbanismus a architekturu veřejných prostor, jsou klíčovou součástí zastavovací studie. Plán zástavby území bývalých kovohutí je založen na vytvoření základní urbanistické a současně komunikační osy, do které jsou vkládány typologicky odlišné segmenty různého měřítka. Cílem je území rozčlenit a vytvořit místa s autonomním architektonickým výrazem.
Vzhledem k rozsáhlé ploše řešeného území je klíčové jednotlivé části rozlišit, dát jim vlastní charakter a zároveň sledovat jejich návaznost na sousední lokality města. Středem území prochází pomyslná osa – v návrhu označená jako „Industriální park“. Tato osa je navržena v trase původní vlečky areálu kovohutí. Na severu na ni navazuje oblast otevřených bytových domů se zelení v prostupných a otevřených vnitroblocích, směrem k jihu pak zóna rodinných domů a viladomů. V ose je umístěn převážně veřejný městský prostor, výrazně ozeleněný, s pobytovou hodnotou jednotlivých segmentů, které tvoří samostatné plochy. Po obou stranách ho doplňují drobnější retailové prostory a na obou koncích pak občanská vybavenost, především polozapuštěná sportovní multifunkční hala.


Celkově je pro návrh charakteristické, že domy většího měřítka jsou situovány více do centra lokality. Naopak směrem k původní zástavbě rodinných domů, vilové čtvrti Jiřina a drobné zástavbě v oblasti k Laby u zahrádkářských kolonií, se i nová obytná zástavba postupně rozpadá do menších forem, až k individuálnímu bydlení v zahradách.
Koncepce zástavby vychází z požadavků na dobrou prostupnost území a jeho propojení s centrem města i rekreačními lokalitami v okolí řeky. Důraz je kladen na prioritu pro chodce a nemotorovou dopravu. Pohyb automobilů a jejich parkování je navržen převážně v suterénech domů a v podzemních garážích, přičemž příjezd a odjezd jsou umožněny pouze rezidentům. Tranzitní doprava přes území je v návrhu spíše vyloučena.
Akcent je kladen na environmentální principy zástavby – především na práci se zelení a vodními prvky a na využívání potenciálu obnovitelných zdrojů energie. Území by se mělo stát novou čtvrtí města Čelákovice, zároveň však nadčasovým a autonomním obytným celkem s vlastní integritou a specifickým charakterem.