Dům č.p. 515 na Kampě, někdy označován jako Pinkasův palác, je jedním z mála soliterů svého druhu, které lze v kontextu pražské Malé Strany najít. Přesto, že navenek vystupuje jako přehledně koncipovaná palácová architektura, uvnitř je bohatou srostlicí několika původních objektů, postupně přeměňovanou v čase až do nedávné doby. Tento autentický útvar, situovaný na výjimečném místě v blízkosti Královské cesty byl, stejně jako mnoho ostatních domů v centru Prahy, poškozen svévolnými stavebními úpravami jednotlivých bytových jednotek i necitlivou obnovou z 80. let minulého století.
-
Lokalita
- Praha1, Na Kampě č.p. 515/8
-
Realizace
- 2014 - 2022
-
Projektové práce
- 2013 - 2020
-
Spolupráce na projektu
- Marek Tichý
- Magdalena Kurfürstová
- Lukáš Soukup




Největší, vizuálně patrnou úpravou domu je zastřešení dvorku a související výplně pavlačí. Zastřešení je řešeno jako skleněné desky s nosnou konstrukci ze subtilních kovových profilů a s vynesením středu lanky kotvenými do svislých nosných konstrukcí. Prosklení pavlačí je pouze zavěšeno na profilech uložených mezi vazné trámy krovu a pouze bodově přichycené k pavlačím, které jsou rekonstruovány v duchu svého klasicistního tvarosloví, s doplněním litinového zábradlí a úpravami nášlapné vrstvy.
Za dobu své existence vystřídal objekt Pinkasova paláce mnoho funkcí a podob. Rekonstrukce odkazuje ke stavu na počátku 19. století, kdy byl dům přestavěn do dnešní podoby a získal čistě obytnou funkci. Ve druhém a ve třetím nadzemním podlaží se nacházely luxusní prostorné byty, v přízemí pak menší byty nižšího standardu. Vzhledem k výlučnosti a polohy domu a k jeho dnešní historické hodnotě se v objektu po rekonstrukci nalézají převážně větší rezidenční byty respektující původní členění objektu.
Třebaže byla klasicistní dispozice domu dobře dochována a nebyla zásadně poškozena ani poválečným rozdělováním původně rozlehlých bytů v patrech na byty menší, v průběhu doby zanikla většina uměleckořemeslných prvků (dveře, podlahy, okna) a historický charakter interiérů byl proto značně zastřen. V rámci obnovy objektu byla proto respektována klasicistní dispozice, byly odstraněny novodobé až recentní výplňové prvky a nahrazeny jejich dobovou kopií. V přízemí jižního křídla bylo rehabilitováno barokní prostorové řešení klenutého sálu.