Původní projekt hromadných garáží při jižním okraji Čelákovic byl postupem času kompletně proměněn na bytový dům s polootevřeným dvorem. Jednoduchý, funkční koncept, který se po mnoha letech příprav dočkal realizace.
-
Lokalita
- Čelákovice
-
Realizace
- 2017 - 2020
-
Projektové práce
- 2005 - 2013
-
Spolupráce na projektu
- Marek Tichý
- Marek Tichý
- Jan Tomeš
- David Langmajer
- Jana Šulavová
- Klára Tichá
Bytový dům má 75 bytových jednotek a doplňkové komerční plochy v parteru přiléhajícím k ulici. Půdorysné uspořádání jednotlivých hmot ve tvaru písmene L umožňuje vznik polosoukromého prostoru pro obyvatele domu a zároveň splňuje zadávací podmínky města na propojení stávající nedokončené cyklostezky s městskou komunikací. Parcela, na které je objekt postaven, se nalézá v sousedství původního průmyslového areálu a je tedy součástí konvertovaného území na pomezí industriálních ploch a městského intravilánu.
Elementární princip střídání hmot různé výšky a barevnosti v tlumených odstínech je ozvláštněn hrou barevných prvků na fasádě a jemných pruhů ve struktuře omítky. Grafický motiv na zábradlích balkónů vychází ze znaku města Čelákovic – vykořeněného dubu – a vyskytuje se ve variantních podobách v našich návrzích pro toto město opakovaně, použit je např. na autorských stojanech pro kola na hlavním náměstí.
Provozně je bytový blok rozdělen na 2 hlavní sekce se samostatnými vstupy a vertikálními komunikacemi, které jsou propojeny na úrovni podnože s polozapuštěnými garážemi. Prostory parkování jsou ale netradičně otevřeny do okolí velkými otvory krytými tahokovem s velkou perforací a umožňují tak netypický výhled do okolní zeleně.
Interiér objektu reflektuje barevnost exteriéru, nalezneme zde tlumené šedé plochy doplněné výraznými žlutými prvky a povrchy. Byty různých velikostí jsou situovány kolem středových chodeb a umožňují výhledy na všechny světové strany, propojení interiéru s exteriérem je navíc podtrženo okny se sníženými parapety a prostornými balkóny a terasami.